www.baltha.eu

hooaeg suured tšnud kavad video lingid kontakt

1978 Estonia

MEIE MEESTELE HÕBEMEDALID

Tekst: Aare Laine
Ajaleht: Kommunismiehitaja
Aitäh: Madis Kers

            Terve eelmise nädala nägime Saaremaa teedel sõitmas erksavärvilisi sõiduautosid suurte pealemaalitud numbritega. Need olid ralliautod ja nendega treenisid siin Eestimaa paremad rallisõitjad, keda lubati osa võtta esinduslikumast Saaremaal peetud rallist „Estonia 78“.
            Laupäeva õhtul kell 18.30 startiski linna Keskväljakult esimene auto 701,2 km pikkusele öisele teekonnale. Enne seda heisati, autobaasi juures hümnihelide saatel meistrivõistluste lipp ja pidulikul avadefileel tervitasid osalejaid ralli organiseerimiskomitee esimees, rajooni täitevkomitee esimehe asetäitja Martin Truu ning ELKNÜ Kingissepa Rajoonikomitee I sekretär Mati Tarvis.
            Stardipaigas kesklinnas palistasid rallihuvilised kõikjal kõnniteid. Poolteise tunni jooksul saadeti teele 46 ekipaaži. Publikule tutvustas võistlejaid ja rääkis üldse autorallidest, nende korraldusest ning täpsemalt „Estonia 78“ rallist Eesti Raadio reporter, Eesti NSV ALMAVÜ Keskkomitee pressikeskuse vastutav sekretär, paljudel suurvõistlustel käinud ja seega kõigega kursis olev Aivo Oina.
            Raskel rajal tuli kõigil võistlejail läbida 11 lisakatset. Sportlikus rallis on need kiiruskatsed. Kui ralli keskmiseks kiiruseks oli 72 km/h, siis kiiruslõikudel „pigistati“ autost välja kõik, mis pigistada andis. Spidomeeter näitas nende lõikude pikkadel sirgetel 150-160 km/h.
            Esimese ringi lõpetasid stardikoridori eesotsas startinud autod mõned minutid pärast südaööd. Tunniajalist puhkust, mis võistlejaile võimaldati kahe ringi vaheajal, ei kasutanud vist ükski sportlane puhkamiseks. See aeg kulus loomulikult autode korrastamiseks. Täpselt kell 1 öösel startis esimene auto teisele ringile (marsruut muidugi erines teisest).
            Rallirada ei olnud seekord sugugi kerge. Esimesed 4-5 tundi tuli sõita paksus tolmus. Üle poole võistlusmaast kihutati aga vihmas. Selline jõuproov oli jõukohane 32 ekipaažile. Seega katkestas 14 autot. Kõige tihedam oli konkurents kolmandas ehk Volgade klassis, kus medalikohtade pärast võistlesid 18 autot, teiste hulgas ka Saaremaa mehed meistrikandidaadid Arved Virves ja Raivo Peirumaa. Esimeses klassis ehk väikestel Žigulidel (VAZ 2101 ja 21011) läksid teele ka meie autobaasi bussijuhid Vello Õunpuu ja Ivo Vaher. Küllap neilt ootasid kõik saarlastest spordisõbrad südamesopis salakesi võitu. Eelmisel Tehumardi rallil oli Õunpuule – Vaherile saanud komistuskiviks esimene lisakatse (autol purunes ju käändtelg), mis neil küll üle noatera võita õnnestus. Ka seekordne võistlus ei läinud neil libedalt. Õnnestus näha ralli pikimat, 21,5 km pikkust Mäebe kiiruskatset. Seal sõitsid meie mehed välja hea aja ja pälvisid selle eest eriauhinna, olgugi et finišisse kihutasid vaid „ühe silmapaariga“. Kadunud olid kõik lisatuled. Nagu Vello Õunpuu siis ütles, oleks võinud seda käänulist ja kitsast teed veelgi kiiremini sõita. Kuid jah, Žiguli normaaltuledest jäi nähtavus tolmusel ja kurvilisel teel viletsaks. See aga polnud neil ainus häda. Pühapäeval lõpudefileel ütles Ivo Vaher, et rohkem tuli olla selle ralli ajal auto all kui auto sees. Lõpp hea kõik hea. Pidulikul autasustamistseremoonial võtsid V.Õunpuu ja I.Vaher vastu hõbemedalid. Absoluutarvestuses (kõik masinaklassid kokku) jäid nad kolmandaks. Mis eriti saarlasi rõõmustab, on see, et autobaasi võistkonnale tagas kolmanda koha A.Virvese ja R.Peirumaa stabiilne sõit. Volgade arvestuses tulid nad seitsmendaks. Meeskonnavõiduga sõitsid pealinna TSK Sõpruse sportlased. Teine koht kuulus spordiklubile Tempo.
            Võitjaks osutusid (absoluutses arvestuses) Olavi Ellermann ja Meelis Arumeel „Sõprusest“. Neile läks meistritiitel esimeses klassis. Absoluutarvestuses sõitsid end teiseks ja võitsid teises klassis (VAZ 2103, VAZ 2106 ja M-412) esikoha Endel Kabral ja Arvo Rebane Viljandist. Ka neid, eelmise Tehumardi ralli võitjaid, seiras ebaõnn. Mehed on aga staažikad (Kabral kahekordne NSV Liidu tšempion) ja kindlasti mängisid ka kogemused oma osa meistritiitli võitmisel. Spetsiaalautodel võitsid kuldmedalid Paul-Robert Helk ja Tiit Toomsar Vinni Näidissovhoostehnikunist. Volgade klassis viisid Eesti meistritiitlid Paide autobaasi Enn Sarap, kes töötab baasi direktorina ja Hillar Salumäe.
            Lõppenud ralliga selgitati välja Eesti koondvõistkond, kes läheb peatselt rinda pistma Liidu paremikuga NSV Liidu meistrivõistlustel Kuramaa teedel. Meie vabariigi koondmeeskonda arvati ka V.Õunpuu ja I.Vaher. Saaremaa esisõitjad iseloomustas Aivo Oina nii: „Õunpuu on rahulik sõitja aga roolis sealjuures ka särtsu täis. Teda võib võrrelda leedulase, rahvusvahelise klassi meistersportlase Kastitis Girdauskasega. Õunpuu on libedate teede mees. Koostöö oma paarimehe Vaheriga, kes küllaltki lühikese ajaga, paari aastaga, on omandanud häid kogemusi, klapib hästi.“
            Veel toonitas Eesti NSV ALMAVÜ Keskkomitee pressikeskuse sekretär Saaremaa autorallidel, sealhulgas kõikide Tehumardi rallide ja möödunud, „Estonia 78“ ralli pidulikkust. „Kuigi suurejoonelist võistlust on siin raske ette valmistada ja läbi viia, leidsid partei rajoonikomitee ning rajooni täitevkomitee selleks võimaluse. Selle eest neile suur tänu. Tohutu suure töö ralli heaks kordaminekuks tegid ära autobaasi nr.11 autospordientusiastid eesotsas Aleksander Tiiduse, Slavik Bõstrovi, Ülo Lepiku ja teistega. Tänu muidugi kogu baasi juhtkonnale.
            Siinsed rallid täidavad täielikult kahte oma põhieesmärki: on sõjalis-patriootlikud ning sportlikud. Võistlusrada läbib kangelaslikke sõjateid, mille ääres on alati hästikorrastatud kangelaskalmud“ ütles A.Oina.
            Tänutäheks hea organiseerimistöö eest anti pidulikul lõpudefileel aktiivsematele diplomid ja mälestusesemed. 

 

Untitled Document Untitled Document Untitled Document