www.baltha.eu

hooaeg suured tšnud kavad video lingid kontakt

1984 Vanamõisa rallikross

RALLIKROSS

Tekst: Asta Jõelaid
Ajaleht: Kommunismiehitaja (06.september)
Aitäh: Madis Kers

            Laupäeval, 8.septembril algusega kell 11 võib Vanamõisa karjääris jälle näha toredat võidusõitu. Seekord on võimalus jälgida Eesti NSV meistrivõistluste II etappi sõiduautode rallikrossis. Eestvedajad on Saare KEK-i autosportlased ja kohtunikud.
            I etapp toimus Vasalemma karjääris, kus arvestust peeti kolmes masinaklassis. I koha spetsiaalautodel saavutas Ivar Raidam Harju KEK-ist. 8.klassi masinal tuli  I kohale Märt Jamnes Harju KEK-ist ja 10.klassi (Volga) päris esikoha Jüri Kulli Tallinna Taksopargist.
            Laupäevastest võistlusest on lubanud osa võtta NSV Liidu esivõistluste medaliomanikud Ivar Peedu ja Margus Virkoja. Ootame ka meile tuntud rahvusvahelist suurmeistrit Vello Õunpuud. Eelregistreerunud on ka Igor Postikov. Tema on ainuke, kes sõidab “Zaporožetsil” ja võistleb individuaalselt koos 8.klassi masinatega.
            Ametlik treening algab kell 9. See toimub aja peale ja aegade põhjal tehakse kindlaks võistluste stardijärjekord.
            Vasalemma karjääris oli üle kümne rajalt väljasõidu, nii et pealtvaatajad peavad olema eriti ettevaatlikud.
            Ühendus võistluspaigaga on kella 9.30-st alates sidesõlme eest.

 

SAAREMAA RALLIKROSSIRAJALT

Tekst: Are Eller
Aitäh: Madis Kers

            Eesti NSV rallikrossi meistrivõistluste II etapil Saaremaal sai veel kord kinnitust tõetera, et väga palju sõltub kohalikust aktiivist. Vanamõisa 1,2 km pikk rada oli eeskujulikult korras ja Saare KEK-i aktivistid eesotsas juhataja Enn Rettauga olid andnud parima võistlejate vastuvõtuks.
            Kõige rohkem osavõtjaid (20) oli standardautodel kubatuuriga kuni 1600 cm3. Kolm eelsõitude vooru sõelusid lõpuks välja need neli, kelle osaks jäi auhinnakohtade jagamine.
            Kodupubliku rõõmuks jõudsid otsustavasse sõitu Ivar Peedu ja Aleksandr Vardakovi kõrval ka Saaremaa TSK sportlased Vambola Rand ja Vello Salong. Nad tulid toime koguni kaksikvõiduga. Salong esimene, Rand teine. Parima punktisummaga läheb aga kolmandale etapile Vasalemmas avaetapi võitnud Märt Jamnes (Harju KEK), kes Vanamõisasa oli kaheksas.
            “Volgade” kolm kiiremat olid Tallinna Taksopargi sõitjad Peeter Allas, Aadu Viik ja Jüri Kulli. Kahe etapi kokkuvõttes oli parim punktiseis viimasel.
            Kõige oodatum oli spetsiaalautode sõit, kus favoriidiks saarlaste lemmik Vello Õunpuu. Harju KEK-i võidusõitja demonstreeris NSV Liidu koondislasele omast julget ja kiiret sõitu, mis ka ülekaaluka võidu tõi. Teise-kolmanda koha pärast käis heitlus Raido Rüütli ja Ivar Raidami vahel, finišilipp andis autopikkuse võrra edu esimesele.
            Kahe etapi kokkuvõttes on aga liider Harju KEK-i tulevikulootus Ivar Raidam.
            Otsustav, kolmas etapp sõidetakse 6.oktoobril Rakvere lähedal Aluveres.     

 

KAASAELAMISRÕÕMU  JAGUS IGAS MASINAKLASSIS

Tekst: Aare Laine
Ajaleht: Kommunismiehitaja
Aitäh: Madis Kers

            Ei juhtu just sageli, et Eesti NSV meistrivõistlusi auto- või motospordis Saaremaal peetakse. Tänavu otsustati Eesti meistrivõistluste II etapp rallikrossis korraldada meil, Vanamõisa karjääris. Et võistlus siin teoks sai, selle eest eelkõige tänu Saare KEK-i autospordi aktiivile ja ehitusorganisatsiooni juhtkonnale, kelle õlul oli raja ettevalmistus ja võistluste organiseerimine.
            Ilus septembrihommik ja kuulsuste osavõtt meelitas laupäeval Vanamõisasse tuhandeid huvilisi. Autosportlasi tervitas ja soovis edu KEK-i juhatuse esimees Enn Rettau.
            Põneva võidukihutamise juhatasid sisse “Volgad”. Eelsõitudes jagus võistlusautosi täpselt kahe grupi tarvis. Esimese eelsõidu esimeses grupis juhtis stardist finišini Peeter Allas. Muide teises eelsõidus lõpetas ta Jüri Kulli  järel teisena, finaalis aga jäi Peeter Allas Aadu Viigile ja Jüri Kullile ning neljandana lõpetanud Rein Tamminile püüdmatuks (kõik “Tempo” esindajad). Saarlased elasid kaasa Kaarma kolhoosi Mereranna osakonna mehhaaniku Mati Rahneli ponnistustele. Esimese eelsõidu teises stardigrupis kihutamist alustanud Rahneli start õnnestus – kohe võistlejaterivi etteotsa. Siis aga langes ta liidrirollist viimaseks. Kolmandal ringil mööus saarlaste soosik kahest konkurendist ja lõpetas Aadu Viigi järel teisena. Teises eelsõidus ei suutnud mees ja masin kolmanast kohast enamat ning seekord jäi finaaliuks Rahneli ees suletuks.
            Muide, uperpalli tegi ja sõidu jättis pooleli üks favoriite Margus Virkoja.
            Vahest kõige kaasakiskuvam oli “Žigulide” ja “Moskvitšide” (standardautode) võistlus. Oli ju selles klassis kaasa tegemas koguni kolm oma meest kellele pöialt hoida – VAZ-idel sõitvad Vello Salong Kaarmalt ja Vambola Rand autobaasist ning “Moskvitšil” Evald Uustulnd “Auto” Kingissepa majandist. Samas klassis tegi kaasa ka NSV Liidu esivõistlustel endale rallikrossis nime teinud ja meiegi spordipublikule Tehumardi rallidest tuttav Ivar Peedu. Esimese eelsõidu esimeses stardigrupis läks rajale Kaarma kolhoosi autojuht Vello Salong. Publikule tuli siit aga pettumus. Kõik konkurendid näitasid talle stopptulesid. Salongi auto nagu ei tahtnud rajal püsida. Oli näha, et mees püüab, auto aga tegi imelikke sikk-sakke ja mehed raja ääres ütlesid naljatades: “Vello on sattund vist jänesejälgedele.” Järgmistes sõitudes oli Salong aga nagu ümer sündinud.
            Oma grupis oli esimeses sõidus ettearvatult parem Autovedude Valitsuse peainsener Ivar Peedu. Järgmisse stardigruppi olid kokku trehvanud Vambola Rand ja Evald Uustulnd. “Auto” mehel läks edukalt ja hall “Moskvitš” asus pealtvaatajate üllatusena rivi etteotsa. Kaua ta seal ei püsinud. Rand tuiskas mööda ja lõpetaski võitjana.
            Teises eelvoorus olid Peedu ja Rand koos. Lootsime siin Rannale salamisi teist kohta ja ega Märt Jamnes ning Enn Seeperegi viletsad sõitjad ole. Mõlemad ju võitsid esimese eelsõidu oma stardigrupis. Noolena lendas minema Peedu, Rand sai kohe teisele positsioonile, Seepere kolmas, Jamnes neljas. Peedu ja Ranna edumaa konkurentide ees kasvas iga ringiga. Küllaltki rahulik kommentaator Are Eller süttis sellest sõidust ja läks lausa põlema, sest oli meilegi näha et Rand on vanameistrile võrdväärne konkurent, üritamaks paaril korral koguni  möödumist. Viimasele ringile läksid nad ratas rattas. Teades Peedu kogemusi, olime peaaegu kindlad tallinnlase võidus, kuid pool ringi enne lõppu eessõitev punane “Žiguli” ühes kurvis peaaegu seisatas ja vupsaski kannul püsinud Rand liidriks. Pealtvaatajate aplausitormi saatel ületas saarlane oma kuulsa konkurendi ees lõpujoone.
            Kolmandas eelsõidusolid koos kaks saarlast ja neile konkurentsi pakkumas Tarmo Trummal. Stardist sai ette Salong, püsis ees ühe ringi, siis aga rühkis Rand mööda ja jäi ette lõpujooneni. Salong lõpetas teisena Trummal kolmandana. Peedu jättis kolmanda eelsõidu vahele, lootes aja põhjal kohe A-finaali jõuda või siis B-finaali võitjana põhifinaalis võidu eest võistelda. Selde oli see et standardautodele peetakse neli finaali. C-finaali võitajana sai edasi B-finaali “Žiguli” Autokeskuse sportlane Aleksandr Vardakov. B-finaalis ebaõnnestus Ivar Peedu start. Rajalt väjasõiduga oli võistlus tema jaoks lõppenud. Vardakov asuas juhtima, kuid juba teisel ringil oli ees Enn Seepere ja võitiski.
            Finaali parima ajaga läinud Vambola Rand sai stardikohta valida. Tavakohase parempoolse äärmis asemel valis ta ühe sisemise. Stardist tuiskas esimeseks Vello Salong. Neljaringises finaalsõidus jäigi oma esimese võistlussõidu punase laternana lõpetanu püüdmatuks. Kolm ringi püsis teisel kohal Enn Seepere. Mitu korda üritas Rand temast mööduda, ent Seepere oskuslikult valitud trajektoor ei lubanud tal seda teha enne viimast ringi. Publiku rõõmuks suutis Rand mandrimaa konkurente siiski edestada. Salong aga oli püüdmatus kauguses. Niisiis saarlastele kaksikvõit. Ja see tähendas pidu meie tänavas.
            Saladus pole seegi, et paljud seadsid oma sammud raja äärde just selleks, et näha rahvusvahelise klassi suurmeistri Vello Õunpuu sõitu.
            Esimene eelsõit spetsiaalautodel. Koos olid kolm kanget kihutajat: Vello Õunpuu ja Ivar Raidam Harju KEK-ist ning Raido Rüütel Karkis kolhoosist. Kolmest noorim, 22-aastane Raidam võidutses Vasalemmas vabariigi meistrivõistluste I etapil. (Õunpuu ei võistelnud.) Siin aga sai Õunpuu kohe oma paremuse maksma panna. Raidam, kes vahepeal oli teine, katkestas kolmandal ringil. Teises stardigrupis näitas Igor Postikov, et ka “Zaporožetsiga” võib võimsamatele autodele peaaegu võrdväärset konkurentsi pakkuda.
            Teises eelsõidus juhtis Rüütel kaks ringi Õunpuu ees. Enamaks ei olnud ta suuteline ja Õunpuule kuulus teine eelsõiduvõit.
            Finaalis läks Õunpuu kohe juhtima ja võitis paraja ülekaluga. Teise koha pärast küis duell Rüütli ja Raidami vahel. Napi paremusega oli seekord edukam Rüütel.
            Pealtvaatajatele jagus kaasaelamisrõõmu küllaga. Ralliautosid võime Saaremaa teedel näha jälle 2. ja 3.novembril Tehumardi rallil.

 

Vambola Rand (Vambola Rand - erakogu)

Vambola Rand(32) Enn Seepere(40) (Vambola Rand - erakogu)

Eugen Kuusik (Mati Kers - erakogu)

Vello Salong(54), Vambola Rand(32)

Mati Kers - erakogu

Ivar Peedu(2), Vambola Rand(32) (Vambola Rand - erakogu)

Vambola Rand(32), Ivar Peedu(2) (Vambola Rand - erakogu)

Igor Postikov (Mati Kers - erakogu)

Märt Jamnes(33), Vambola Rand(32) (Vambola Rand - erakogu)

Ivar Raidam (Mati Kers - erakogu)

Vambola Rand (Vambola Rand - erakogu)

Vambola Rand (Vambola Rand - erakogu)

Tõnu Napp (Mati Kers - erakogu)

Vambola Rand (Vambola Rand - erakogu)

Raido Rüütel (Mati Kers - erakogu)

Vambola Rand (Vambola Rand - erakogu)

Raido Rüütel(8) Vello Õunpuu(9) (Mati Kers - erakogu)

Vambola Rand (Vambola Rand - erakogu)

Vello Õunpuu (Mati Kers - erakogu)

Vambola Rand (Vambola Rand - erakogu)

Vello Õunpuu (Mati Kers - erakogu)

A-finaali start (Vambola Rand - erakogu)

 

Untitled Document Untitled Document Untitled Document