1982 VII Hans Rüütli karikavõistlused

VII HANS RÜÜTLI KARIKAVÕISTLUSED

Tekst: Kalju Nurme
Aitäh: Madis Kers

Kaks päeva keesid Tallinna hipodroomil heitlused autode lumerajasõidus, selgitamaks Eesti 1982. a. meistreid, ühtlasi ka meie vabariigi rallikorüfee aumeistersportlase Hans Rüütli seitsmendat karikavõitjat.
            Laupäeval toimunud eelsõite jälgis üle kolme tuhande pealtvaataja. Autodele silindrimahuga kuni 1600 cm³ läbis hipodroomiringi kiiremini teise mõõduvõtmise parim suurmeister Vello Õunpuu (Harju KEK) – 54,4 sekundit. Järgnes vähetuntud Eugen Kuusik (Võru TSK) 56,2-ga. Kolmanda koha sai meistersportlane Viktor Oreškin (Vinni NST) 56,8 sekundiga. Sama aega näitas ka „Eesti Meditsiinitehnika“ autobaasi 29-aastane autojuht Enn Seepere. Võistluste noorim osavõtja 19-aastane Ivar Raidam sõitis viiendana välja V.Oreškiniga võrdse aja. Alles kuuendana pääses finaali kahekordne karikavõitja Raido Rüütel (57,0) ja kaheksandana kahekordne NSV Liidu hõbemedalimees rallisõidus Ivar Peedu. Toreda üllatusena pääses 13-ndana edasi Tallinna „Autoteeninduse“ „Zaporožetši“ tehase esindaja Ants Meier (muide ainukesena sama tehase masinaga) ajaga 59,2.
            „Volga“-klassis osutusid kolmeks kiiremaks: 1. Helmut Lusti (59,8), 2. kahekordne Nõukogudemaa tšempion Hardy Mets (mõlemad „Tempo“) 1.00,8, 3, vanameister Aadu Viik (ENSV MN AV a/b) 1.01,2. Kaks järgmist kohta kuulusid aga meistersportlasele Ilmar Raissarele (Tartu ATP) 1.01,6-ga ja NSV Liidu ühele paremale hipodroomisõitjale Hillar Salumäele (Valga 9. ATB) 1.01,8-ga. Kaheteistkümnendana pääses edasi ainuke naisvõistleja Tallinna Taksopargi autojuht-instruktor Mai Metsik ajaga 1.03,8.
            Pühapäevaseid kihutamisi jälgis rajapervel juba ligi 6000 huvilist.
            Väikeste autodega kujunes põnevaks neljas start, kus kohtusid V.Õunpuu, I.Peedu, senini rohkem veoautol mehetegusid teinud meistersportlane Aare Ind ja üks meie tublimaid võidusõitjaid „Moskvitšil“ Peeter Sokk. Siit tuli päeva suurim üllatus: kihutamise lõpetas esimesena I.Peedu P.Soku ja V.Õunpuu ees. Kui möödunud aastal veel Ants Meier ei valitsenud „Zaporožetsit“ kõige paremini, siis tänavu tegi ta oma kindla sõiduga paljudele võimsate sõidukite omanikele peavalu. Tervelt neljas sõidus suutis 37-aastane Ants Meier lõpujoone ületada teisena, mis tähendas  tema kontole iga kord kolme punkti. Põnevusega oodati 12-ndat starti, kus kohtusid omavahel V.Õunpuu ja R.Rüütel. Start õnnestus viimasel hästi, kolmveerand ringi juhtis noor kalevlane oma kuulsa konkurendi ees, ent siis niinimetatud tallikurvis jäi Raido Rüütli auto seisma – mootori üks kolb oli purunenud… Vello Õunpuu võitis ka kaks ülejäänud mõõduvõtmist, kuid sellest piisas ainult teiseks kohaks. Ivar Peedu sai nelja esikoha kõrval ainult üks kord teisena koha ja ta kogus võiduks vajalikud 19 punkti. Üksnes „Volga“-klassi võitja võis selle tulemuse ületada. Esimese ringi lõpetasid suurtel autodel neli meest võrdselt 4 punktiga: Helmut Lusti, Hardy Mets, Aadu Viik ja Hillar Salumäe. Kõik otsustasid viimases sõidus, kus rajale tulid H.Lusti (14 punkti), H.Mets (16), A.Viik (10) ja I.Raissar (12). Kihutada tuli neli ringi (4200m). 4150m juhtis H.Lusti, siis järsku finiši eel kaotas tema auto järsult kiirust, teda seiranud H.Mets möödus ning kogus ainsana maksimaalsed 20 punkti. Ühtlasi sai ta esmakordselt Hans Rüütli igavesti rändava hõbekarika.
            Kahju, et meie teised suurmeistrid Heiki Ohu, Eedo Raide ja Vallo Soots ei leidnud võimalust kodupublikule oma oskusi näidata – ainsana oli väljas Vello Õunpuu.

Autod kuni 1600 cm³:
            1. Ivar Peedu (TAV) 19p.
            2. Vello Õunpuu (Harju KEK) 18p.
            3. Viktor Oreškin (Vinni NST) 17p.
            4. Enn Seepere (TSK Sõprus) 17p.
            5. Peeter Sokk (Eesti NSV Sideministeeriumi a/b) 15p.